Likier Disaronno powstaje wg oryginalnej receptury, na bazie migdałów i pestek moreli. W smaku słodki, z charakterystyczną lekką goryczką. Tworzony z pasją i dbałością o najwyższą jakość, jest dziś jednym z najczęściej wybieranych przez konsumentów likierów na świecie.
Jedna z największych marek alkoholi i jeden z najpopularniejszych likierów na świecie.
W 1525 r., włoski artysta Bernardino Luini, błyskotliwy uczeń Leonarda da Vinci, otrzymał zlecenie namalowania fresku Madonny Cudów w Saronno (Madonna dei Miracoli), gdzie nadal można go podziwiać. Muzą artysty przy powstawaniu dzieła była piękna karczmarka. W dowód wdzięczności, dziewczyna przygotowała dla artysty specjalny prezent - butelkę bursztynowego likieru, pachnącego i aksamitnego, który mieszkańcy Saronno nazywali Amaretto. Tak wg legendy powstało słynne Disaronno.
W tej historii musi być ziarno prawdy, gdyż w 1600 r. wiele rodzin zajmowało się lokalną produkcją likierów i nalewek. Jedną z nich była rodzina Reina. Członek tego rodu - Giovanni Reina - odnalazł starą recepturę likieru, której rodzina Reina strzeże do dziś, przekazując ją z pokolenia na pokolenie.